فهرست مطلب

سنبل ختایی

نام انگلیسی:

Angelica

نام علمی:

Angelica archangelica L.

خانواده:

Apiaceae

 

مقدمه

سنبل ختایی یکی از قدیمی ترین گیاهان دارویی است که اثرهای مفید دارویی آن از زمانهای گذشته نزد مردم شناخته شده بود . در فارماکوپه های معتبر ، خاصیت دارویی ریشه این گیاه مورد تاکید قرار گرفته است. در بعضی کشورها این گیاه برای استفاده از اسانس ریشه کشت می شود. از این اسانس در صنایع دارویی، صنایع آرایشی و بهداشتی و صنایع غذایی استفاده می شود. برگها، میوه و پیکر رویشی سنبل ختایی به ندرت به عنوان دارو ، ادویه و سبزی مورد استفاده قرار می گیرند.

موارد مصرف سنبل ختایی متفاوت است. در برخی کشورها از دم کرده ریشه به عنوان دارو استفاده می شود. برای معالجه برخی بیماریهای پوستی نیز از این گیاه استفاده می شود. چون مواد موثره این گیاه مدر می باشد سبب کاهش تورم ناشی از تجمع آب زیر پوست - بر اثر بعضی از ناراحتیهای قلبی – می گردد.

در بسیاری کشورها از عصاره الکلی ریشه سنبل ختایی به عنوان ماده ای مدر و تمیز کننده کلیه استفاده می شود. مواد موثره این گیاه به عنوان باد شکن، ضدنفخ، هضم کننده غذا و همچنین اشتها آور کاربرد دارد.

مردم بعضی از سرزمینها از دم کرده پیکر رویشی و ریشه های این گیاه برای معالجه بیماریهای رماتیسمی، مداوای بیماریهای عصبی و همچنین به عنوان ماده ای خلط آور ، تمیزکننده خون ، معرق و ماده ای که سبب بهبود دل درد می شود استفاده می کنند. استفاده از اسانس ریشه سنبل ختایی هنگام حمام کردن (ماساژ بدن) سبب بهبود دردهای عضلانی ناشی از خستگی و تحرک زیاد می شود.

در کشورهای ایسلند، گروئلند، فنلاند، سوئیس و نروژ از برگها و ساقه های جوان این گیاه در تهیه سوپ استفاده میکنند.

در بعضی کشورهای اروپایی مانند آلمان ، بلژیک ، هلند ، فرانسه ، چک ، اسلواک ، مجارستان و سوئیس همه ساله زمینهای زراعی وسیعی برای کشت این گیاه اختصاص می یابد.

مشخصات گیاه

سنبل ختایی (با آنجلیکا افیسینالیس نیز هم نام است) گیاهی دو ساله (به ندرت سه ساله) است. این گیاه در گروئلند ، ایسلند ، سیبری ، در اماکن مرطوب شمال و مرکز اروپا و در مناطق مرتفع (700 تا 1700 متری از سطح دریا) به صورت خودرو می روید.

سنبل ختایی دارای ریشه ای مخروطی شکل و رنگ آن زرد و روشن است . ریشه در سال اول ، رشد و نمو بسیار کندی دارد و ضخامت آن حداکثر سه سانتی متر می رسد و انشعابهای آن نیز بسیار کم است. رشد ریشه در سال دوم سریعتر شده و از انشعابهای فراوانی نیز برخوردار می شود. طول ریشه متفاوت و بین 25 ت 40 سانتی متر است . ریشه این گیاه دارای انشعابهای عمودی به ضخامت بند انگشت (5/0 تا 5/1 سانتی متر) است. در سال دوم رویش ریزوم ضخیم می شود. به طوری که ضخامت آن به 5 تا 8 سانتی متر و طول آن به 10 تا 12 سانتی متر می رسد.

در سال اول رویش برگهای طوقه ای تشکیل می شود و در سال دوم گیاه به ساقه می رود. ارتفاع سنبل ختایی در سال دوم به 200 سانتی متر می رسد. ساقع استوانه ای شکل و تو خالی است. سطح ساقه صاف ، کم و بیش ضخیم و منشعب است. تحتانی ترین قسمت ساقه (نزدیک به سطح زمین) قطورتر است و ضخامت آن به پنج سانتی متر می رسد.

برگها نسبتا درشت و دارای بریدگی – هر برگ دارای دو بریدگی می باشد – است. ناحیه فوقانی پهنک سبز تیره است در حالی که قسمت تحتانی آن روشنتر به نظر می رسد. ناحیه اتصال دمبرگ به ساقه نیز برجسته است.

چترها کروی شکل هستند و قطر آنها به 20 سانتی متر می رسد. گلها دارای گلبرگهای سبز روشن مایل به زردند . اولین گلها اواخر خرداد و اوایل تیر ظاهر می شوند.

میوه فندقه دو قسمتی ، به طول شش تا هفت میلی متر و به عرض چهار تا پنج میلی متر و رنگ آن قهوه ای روشن است. وزن هزار دانه آن 5/2 تا 5/3 گرم است.

ریشه ، میوه ، بذرها ، برگها و پیکر رویشی سنبل ختایی محتوی اسانس است. مقدار و کیفیت اسانس در این اندامها متفاوت است. مقدار اسانس در ریشه ها و ریزوم 5/0 تا 1 درصد ، در میوه های کاملا رسیده 6/0 تا 5/1 درصد و در برگها 2/0 تا 4/0 درصد می باشد.

مهمترین ترکیبات اسانس عبارتند از "آلفا و بتا فلاندرون" ، "آللفا و بتا پینن" ، "آلفا – پ – سیمول" ، "میرسن" و "لیمونن".

از مواد دیگر موجود در ریشه می توان از "اسید آنجلیک" ،" کومارین ها، فوروکومارین ها ، (مانند استول ، استونول و آنجلیسین ) مواد تلخ ، ترکیبات موسیلاژی و ترکیبات قندی نام دارد.

در سال اول رویش دوره رویشی گیاه اواخر پاییز پایان می یابد. در سال دوم ، رویش گیاه بسیار زود و از اواخر اسفند ماه آغاز می شود و گلها اواسط خرداد تشکیل می شوند و گیاه مدت زیادی را در مرحله گلدهی باقی می ماند.

میوه ها از اواسط تیر به تدریج می رسند و پس از رسیدن ریزش می کنند.

بذرهای کاملا رسیده از قوه رویشی مناسبی برخوردارند و پس از گذراندن یک دوره سرما قادر به رویش می باشند.

نیازهای اکولوژیکی

سنبل ختایی به سرما حساس نیست و آن را در مناطق سرد و مرطوب می توان کشت کرد. چنانچه آب کافی در اختیار گیاه قرار گیرد ، این گیاه را در مناطق گرم نیز می توان کشت نمود.

سنبل ختایی برای رشد و نمو به لایه های عمیق خاک و مکانهای مرطوب نیاز دارد. مواد و عناصر غذایی کافی و هوموس فراوان سبب تسریع در رویش آن می شود.

رشد و توسعه ریشه در خاکهای مرطوب و نرم که حاوی مقدار فراوانی ترکیبات هوموسی باشد بخوبی انجام می گیرد . خاکهای لومی و یا خاکهای با بافت متوسط ، خاکهای مناسبی برای تولید سنبل ختایی می باشند. خاکهای سبک شنی و خاکهای با بافت رسی و سنگین برای کشت این گیاه مناسب نیستند.

سنبل ختایی به خاکهای شور بسیار حساس است و از چنین خاکهایی برای تولید آن نباید استفاده کرد.

ریشه سنبل ختایی طویل نیست (25 تا 40 سانتی متر) و قادر به جذب رطوبت از اعماق زیاد خاک نبوده و خشکی را نمی تواند تحمل کند . خشکی سبب کاهش شدید عملکرد ریشه می شود. چنانچه بارندگی کافی نباشد گیاهان باید تحت آبیاری منظم و به موقع قرار گیرند. کم آبی ، گیاهان را ضعیف و آنها را جهت ابتلا به بیماریهای مختلف آماده می کند.

سنبل ختایی اگرچه در طول رویش به آب کافی نیاز دارد ، ولی آب ایستایی برای آن مضر است و سبب خشک شدن گیاهان می شود. از این رو ، زمین باید کاملا مسطح باشد تا سبب آب ایستایی نشود.

"پی اچ" خاک برای سنبل ختایی بین 5/4 تا 3/7 مناسب است.

تناوب کاشت

پس از برداشت سنبل ختایی ، زمین از کیفیت مطلوبی برخوردار خواهد بود. پس از آن ، گیاهانی را می توان کشت کرد که در طول رویش به مقادیر زیادی مواد و عناصر غذایی نیازمند باشند. گیاهانی که با سنبل ختایی به تناوب کشت می شوند نه تنها باید از دوره رویشی کوتاهی برخوردار باشد بلکه به علف کش بووینول نیز مقاوم باشند.

از آن جا که آفات و امراض این گیاه با اکثر گیاهان خانواده چتریان مشابه است لذا تناوب کشت با گیاهان این خانواده توصیه نمی شود.

سنبل ختایی را نمی توان با فاصله زمانی کمتر از سه تا چهار سال در همان زمین کشت کرد.

مواد و عناصر غذایی مورد نیاز

سنبل ختایی در طول رویش به مواد غذایی نسبتا زیادی نیاز دارد. کودهای حیوانی نپوسیده تاثیر نامناسبی بر عملکرد ریشه و مواد موثره آن دارد. از این رو، در افزودن این کودها به زمینهایی که سنبل ختایی کشت می شوند باید دقت نمود.

چنانچه زمین تهی از مواد و عناصر غذایی باشد افزودن 60 تا 70 کیلوگرم در هکتار ازت و 100 تا 120 کیلوگرم در هکتار اکسیدفسفر به خاک ضرورت دارد.

پتاس نقش عمده ای در گسترش ریشه این گیاه دارد. بدین جهت افزودن 150 تا 180 کیلوگرم در هکتار اکسیدپتاس در فصل پاییز ضروری است.

در سال اول رویش اوایل بهار 70 تا 80 کیلوگرم در هکتار ازت به طور سرک باید در اختیار گیاهان قرار گیرد. افزودن بیش از حد ازت سبب افزایش رشد رویشی و کاهش رشد ریشه می شود و از عملکرد ریشه و مقدار اسانس آن می کاهد.

محلولهای غذایی نقش عمده ای در افزایش عملکرد ریشه دارند. در طول رویش دو تا سه بار از چنین محلولهایی می توان استفاده کرد . مهمترین محلولهای غذایی عبارتند از میکرامید به مقدار 8 تا 12 کیلوگرم در هکتار ، واکسال به مقدار سه لیتر در هکتار و یا سایر محلولهای مشابه . از این مواد به صورت محلول پاشی در سطح گیاهان باید استفاده کرد.

آماده سازی خاک

برای کشت سنبل ختایی به صورت یک محلول بهاره، در فصل پاییز پس از افزودن کودهای حیوانی یا شیمیایی مورد نیاز، شخم مناسبی به عمق 30 تا 35 سانتی متر زده می شود. فصل بهار خاک را برای کاشت گیاه باید آماده کرد. هنگام کاشت زمین باید کاملا صاف و فاقد پستی و بلندی باشد تا سبب آب ایستایی نگردد.

خاک زمینهایی که سنبل ختایی در آن کشت می شود باید کاملا نرم و فاقد هر گونه سنگ و کلوخ باشد.

تاریخ و فواصل کاشت

اوایل پاییز (آذر) زمان مناسبی برای کشت مستقیم بذر در زمین اصلی است. در برخی کشورها اوایل بهار (اواخر اسفند) به کشت مستقیم در زمین اصلی اقدام می کنند. در کشت مستقیم فاصله ردیفهای کاشت از یکدیگر 50 تا 60 سانتی متر مناسب است. عمق بذر 1 تا 5/1 سانتی متر و تعداد بذر در هر متر طول ردیف 80 تا 100 عدد مناسب می باشد. برای هر هکتار زمین به 10 کیلوگرم بذر با کیفیت مناسب نیاز است.

در کشت غیر مستقیم زمان مناسب برای کشت بذر در خزانه هوای آزاد ، فصل تابستان ، اوایل تیر یا اواسط مرداد و بذر مورد نیاز برای هر هکتار زمین هشت کیلوگرم و فاصله ردیفهای کاشت در خزانه 24 سامنی متر و عمق بذر 1 تا 5/1 سانتی متر توصیه می شود. اوایل پاییز یا بهار سال بعد نشاءها را می توان به زمین اصلی منتقل کرد. نشاءها در ردیفهایی به فاصله 60 سانتی متر و فاصله دو بوته در طول ردیف 40 سانتی متر باید به زمین اصلی منتقل شوند.

روش کاشت

کاشت و تکثیر سنبل ختایی توسط بذر انجام می گیرد. بذرهای کاملا رسیده این گیاه شش تا هشت ماه از قوه رویشی مناسبی برخوردارند. با گذشت زمان از قوه رویشی آنها به شدت کاسته می شود. بدین جهت بذرها را پس از برداشت می توان کشت کرد.

تکپیر این گیاه به دو روش مستقیم و غیر مستقیم انجام می گیرد.

کشت مستقیم: در زمان مناسب بذرها را به صورتی ردیفی در زمین اصلی باید کشت کرد. تیمار چینه سرمایی سبب افزایش قوه رویشی بذر می شود ، لذا بذرهای کشت شده در اواخر پاییز، پس از طی سرمای زمستان ، اوایل بهار سال بعد سبز می شوند. چنانچه بهار اقدام به کشت شود بذرها را باید دو تا سه هفته در دمای زیر صفر قرار داد.

در صورتی که بوته ها در طول ردیف متراکم باشند، ریشه های کوچکتری تولید خواهد شد و عملکرد آن به شدت کاهش می یابد. از این رو، توصیه می شود بوته ها در طول ردیف طوری تنک شوند که در هر متر طولی 8 تا 10 بوته قرار گیرد.

کشت غیر مستقیم: بذرهای تیمار شده با چینه سرمایی را در زمان مناسب در خزانه هوای آزاد کشت می کنند. پس از آبیاری منظم و وجین علفهای هرز سطح خزانه، نشاءها را اواسط پاییز یا بهار سال بعد می توان به زمین اصلی منتقل کرد. برای هر هکتار زمین به 42 هزار نشاء نیاز است. قبل از انتقال نشاءها بهتر است آنها را هرس کرد. در این رابطه قسمت فوقانی نشاءها را از ناحیه سه تا پنج سانتی متری و ریشه را از ناحیه یک تا سه سانتی متری انتهای آن باید هرس و به زمین اصلی منتقل کرد.

 


تحقیقات نشان می دهد وضعیت ریشه در سال اول رویش، نقش عمده ای در رویش گیاهان و عملکرد محصول ریشه در سال دوم دارد. یکی از محققان نشان داد چنانچه ضخامت یقه هنگام انتقال چهار سانتی متر باشد گیاه تا مرحله ساقه دهی پیش می رود و در فصل پاییز خشک می شود. در چنین شرایطی عملکرد ریشه بسیار ناچیز خواهد بود. اگر ضخامت یقه سه سانتی متر باشد و در ماههای خرداد – تیر آبیاری یا بارندگی به اندازه کافی باشد، 25 تا 30 درصد گیاهان به گل می روند. اگر ضخامت منطقه یقه نشاءها از دو سانتی متر کمتر باشد گیاهان به گل نمی روند. چنانچه ضخامت یقه یک سانتی متر باشد 60 درصد محصول ریشه از این گیاهان حاصل خواهد شد. به طور کلی این تحقیقات نشان می دهد که مناسبترین ضخامت یقه هنگام انتقال نشاءها باید بین 2 تا 5/2 سانتی متر باشد. برای کنترل ضخامت یقه ، بذرها در طول ردیفها (در خزانه) نباید به طور متراکم کشت شوند. چنانچه یقه رشد سریعی داشته باشد باید برگهای طوقه ای جوان را قطع کرد. ولی اگر منطقه یقه رشد و نمو کندی داشته باشد با افزودن مواد و عناصر غذایی و آبیاری منظم رشد را باید تسریع کرد.

 

مراقبت و نگهداری

در کنار مبارزه شیمیایی ، مبارزه مکانیکی با علفهای هرز ضروری است. هنگام وجین مکانیکی علفهای هرز (با کولتیواتور) بر اثر برگرداندن شدن خاک بین ردیفها و گیاهان عمل تهویه خاک سریعتر انجام می گیرد و سبب تسریع در رشد ریشه و افزایش عملکرد آن می شود.

از مناسبترین علف کشها می توان از بوینول و مالوران نام برد. قبل از کاشت بذرها در زمین اصلی (کاشت مستقیم) از علف کش مرکازین به مقدار چهار تا پنج کیلوگرم در هکتار نیز می توان استفاده کرد.

برای مبارزه با علفهای هرز ، هنگامی که ارتفاع سنبل ختایی 15 تا 20 سانتی متر باشد می توان از علف کش بوینول به مقدار پنج تا شش کیلوگرم در هکتار استفاده کرد. زمان مناسب برای استفاده از این علف کش هنگامی است که گیاهان سه تا چها برگی باشند. استفاده از این علف کش باید با احتیاط صورت گیرد. زیرا تاخیر در استفاده از این علف کش سبب جذب آن توسط ریشه شده و خسارتهای سنگینی به محصول وارد می شود.

با گذشت سن گیاهان (در سال دوم رویش) مقاومت آنها به علف کشها و بیش افزایش می یابد. از این رو، در سال دوم رویش برای مبارزه با علفهای هرز می توان از علف کش بوینول و یا مالوران به مقدار 8 تا 10 کیلوگرم در هکتار به صورت محلول پاشی استفاده کرد.

در صورتی که گیاهان قوی باشند و شرایط اقلیمی مساعد باشد ممکن است در سال اول رویش (بین ماههای اردی بهشت – خرداد) گیاهان به ساقه بروند. این ساقه ها باید بلافاصله بریده شوند. زیرا اگر گیاهان در سال اول رویش به ساقه بروند در فصل پاییز همان سال گیاهان خشک شده و از عملکرد ریشه به شدت کاسته خواهد شد.

در طول رویش ممکن است بعضی آفتها به این گیاه حمله کرده و خساراتی را به گیاهان وارد آورد. مبارزه به موقع با این آفتها ضرورت دارد. سموم بی، آی 58 و پریمور از آفت کشهای مناسب سنبل ختایی است.

برخی عوامل بیماریزای قارچی مانند قارچ پاسالورا دپرسا در مرحله ساقه دهی و رسیدن بذرها ممکن است صدمه های زیادی به محصول وارد آورد. برای مبارزه با این بیماری می توان از قارچ کش افوزین یا سایر قارچ کش های مناسب مانند محلول یک درصد فوندازول به مقدار 5/1 کیلوگرم در هکتار یا محلول 2/0 درصد دیتان به مقدار سه کیلوگرم در هکتار هر 10 تا 12 روز به صورت محلول پاشی استفاده کرد.

برای تسریع در رویش گیاهان و ایجاد گیاهان قوی با محصولی فراوان می توان از محلولهای غذایی مناسب به صورت محلول پاشی استفاده نمود.

برداشت محصول

برداشت ریشه گیاهانی که به صورت مستقیم یا غیر مستقیم تکثیر شده اند در پاییز انجام می گیرد. گیاه را باید از زمین – که معمولا تا عمق 35 تا 40 سانتی متری زمین رشد کرده اند – خارج کرد. پس از تکان دادن گیاه و جدا شدن گل و خاک ، ریشه را باید از اندامهای هوایی (از منطقه یقه) جدا کرد. مخلوط شدن ریشه با اندامهای هوایی تاثیر نامطلوبی بر کیفیت اسانس ریشه دارد.

پس از جمع کردن ریشه آنها را شسته و به قطعات کوچکی تقسیم می نمایند. برای استخراج اسانس از دستگاههای تقطیر با بخار آب استفاده می شود. برای استخراج اسانس باید از فشار مناسب بخار استفاده نمود. در این صورت تمام اسانس موجود در ریشه خارج می شود و اسانس حاصله از کیفیت مطلوبی نیز برخوردار خواهد بود.

مدت زمان مناسب برای استخراج اسانس به روش تقطیر با بخار آب 8 تا 10 ساعت است.

چنانچه هدف، نگهداری ریشه باشد، هر ریشه را به دو تا چهار قسمت تقسیم و به وسیله خشک کنهای الکتریکی در دمای 40 تا 50 درجه سانتی گراد خشک می کنند. پس از خشک شدن از هر چهار کیلوگرم ریشه تازه یک کیلوگرم ریشه به دست می آید.

از برگها به ندرت به عنوان دارو استفاده می شود. برگها را از اوایل خرداد تا قبل از فصل سرما می توان به تدریج برداشت کرد (اعم از کشت مستقیم یا غیر مستقیم) . فقط پهنک باید برداشت شود و دمبرگ روی گیاه باقی می ماند. برای خشک کردن برگها باید از درجه حرارتهای پایین تر (30 تا 40 درجه سانتی گراد) استفاده کرد. به طور متوسط از هر شش کیلوگرم برگ تازه پس از خشک شدن یک کیلوگرم برگ خشک حاصل می شود.

هنگام جمع آوری برگها نباید همه آنها را برداشت کرد. زیرا، این عمل سبب ضعیف شدن ریشه و کاهش عملکرد آن می شود. عملکرد برگ خشک 4/0 تا 6/0 تن در هکتار می باشد.

از میوه های این گیاه برای استخراج اسانس نیز می توان استفاده کرد. از این رو جمع آوری میوه نه فقط به عنوان عوامل تکثیر گیاه بلکه به منظور استخراج اسانس انجام می پذیرد.

مقدار عملکرد ریشه سنبل ختایی متفاوت است و به زمان کاشت و شرایط اقلیمی محل رویش گیاه بستگی دارد.

در کشت غیرمستقیم چنانچه گیاهان در پاییز به زمین اصلی منتقل شده باشد عملکرد ریشه تازه معمولا بین هفت تا نه تن در هکتار ، ولی اگر در بهار منتقل شده باشند عملکرد آن بین پنج تا شش تن در هکتار خواهد بود.

در صورتی که گیاهان به صورت مستقیم کشت شده باشند عملکرد محصول ریشه سه تا چهار تن در هکتار است که از این مقدار 7/0 تا 2 تن ریشه خشک حاصل می شود.

چنانچه نشاءها در فصل پاییز به زمین اصلی منتقل شده باشند مقدار اسانس 6 تا 10 کیلوگرم در هکتار ، ولی اگر در فصل بهار منتقل شده باشند، چهار تا شش کیلوگرم در هکتار و در کاشت مستقیم مقدار آن سه تا چهار کیلوگرم اسانس استحصال می شود.

برگها، گلها یا میوه های سبز (نرسیده) این گیاه به ندرت ممکن است به منظور استخراج اسانس برداشت شوند. در این صورت عملکرد پیکر رویشی تازه سنبل ختایی متفاوت و بین 5 تا 20 تن در هکتار است و از این دو تا شش کیلوگرم اسانس استحصال می شود.

تمامی اندامهای تازه سنبل ختایی با دست ممکن است در بعضی افراد ایجاد حساسیتهای شدید پوستی نماید که از آثار آن تورم پوست، سرخ شدن و خارش آن می باشد. از این رو، توصیه می شود هنگام تماس بدن با اندامهای تازه گیاهان از روپوشهای آستین بلند و دستکش استفاده شود. تماس بدن با اندامهای خشک گیاهان معمولا حساسیت ایجاد نمی کند.

جمع آوری بذر

گیاهان در سال دوم رویش به گل نشسته و بذر تولید می نمایند. بعضی مواقع ممکن است گیاهان در اول رویش بذر تولید کنند. در این حالت نباید آنها را برداشت کرد. زیرا، این بذرها کیفیت مناسبی ندارند و نخواهند رویید.

در صورتی که گیاهان به منظور جمع آوری بذر کشت شوند، آنها را باید در طول رویش علیه آفتها و بیماریها ( به خصوص آفتهای و بیماریهای دوره گلدهی و تشکیل میوه) سمپاشی کرد.

بذرهای چترهای اصلی سریعتر از سایر چترها می رسند و از کیفیت رویشی مناسبتری نیز برخوردارند. از این رو ، ابتدا بذرهای چترهای اصلی و سپس بذرهای سایر چترها را باید برداشت کرد. پس از خشک کردن ، بذرها را باید تمیز و سپس بسته بندی نمود.

عملکرد بذر 4/0 تا 5/0 تن در هکتار است.

محصولات آموزشی در مورد گیاهان دارویی

نرم افزار معرفی 110 گیاه دارویی مهم ایران و جهان

نرم افزار معرفی 110 گیاه دارویی مهم ایران وجهان بدون نیاز به نصب ( اجرا بصورت اتوماتیک و آتوران ) قابل اجرا در کامپیوتر و لپ تاپ ( ویندوز ) کشور… برای توضیحات بیشتر در مورد این محصول کلیک کنید
فیلم های آموزشی کاشت, داشت, برداشت, فرآوری و موارد استفاده  6 گیاه دارویی, آنغوزه, باریجه, گون (کتیرا), بنه (سقز), شیرین بیان, سریش

فيلم هاي آموزشي كاشت، داشت، برداشت، فرآوري و موارد استفاده 6 گياه دارويي آنغوزه، باريجه، گون (كتيرا)، بنه (سقز)، شيرين بيان، سريش

فيلم هاي آموزشي كاشت، داشت، برداشت، فرآوري و موارد استفاده 6 گياه دارويي آنغوزه، باريجه، گون (كتيرا)، بنه (سقز)، شيرين بيان، سريشکاملا به زبان فارسی1… برای توضیحات بیشتر در مورد این محصول کلیک کنید
فیلم مستند گیاهان دارویی, خواص درمانی گیاهان دارویی, گیاهان دارویی در سایر کشورها, نظر متخصصان درباره گیاهان دارویی, طب جایگزین, طب سنتی

فیلم مستند گیاهان دارویی

فیلم مستند گیاهان دارویی دوبله شده به زبان فارسی شامل 1 عدد دی وی دیقابل پخش در دی وی دی پلیر، کامپیوتر و لپ تاپدارای گارانتی تعویض در صورت وجود هر… برای توضیحات بیشتر در مورد این محصول کلیک کنید
نرم افزار آموزش شناخت گیاهان دارویی, شناخت گیاهان دارویی, شناسایی گیاهان دارویی, گیاهان دارویی, نام علمی گیاهان دارویی, نام فارسی گیاهان دارویی, کاربرد گیاهان دارویی, گیاهان دارویی پرکاربرد, گیاهان دارویی پر مصرف, خشک کردن گیاهان دارویی

نرم افزار شناخت گیاهان دارویی

نرم افزار شناخت گیاهان دارویی با استفاده از منابع معتبر کشور در جهت شناسایی گیاهان دارویی و آشنایی با خواص آنها تهیه و تولید گردید. ۱ عدد سی دی… برای توضیحات بیشتر در مورد این محصول کلیک کنید
آلوئه ورا, تاریخچه آلوئه ورا, مشخصات گیاه شناسی, تکثیر آلوئه ورا, پرورش آلوئه ورا, تولید آلوئه ورا, نگهداری آلوئه ورا, انواع آلوئه ورا, ترکیبات آلوئه ورا, کاربرد آلوئه ورا, مصارف آلوئه ورا, داروخانه کوچک, گیاه معجزه گر, نرم افزار آموزشی آلوئه ورا

نرم افزار آموزشی آلوئه ورا - داروخانه کوچک - گیاه معجزه گر

نرم افزار آموزشی آلوئه ورا - داروخانه کوچک - گیاه معجزه گر ۱ عدد سی دی اورجینال در بسته بندی شیک بصورت تصویر بالا - کاملا به زبان فارسی ( مطالب، کل… برای توضیحات بیشتر در مورد این محصول کلیک کنید

توليد و فروش انواع نشا گياهان دارویی توسط شرکت زرین گیاه، توانایی تولید نشاء انواع گیاهان دارویی را داریم.

تولید طبق نیاز و سلیقه شما. بصورت ریشه لخت، کیسه ای، گلدانی و ...

تماس با بخش فروش شرکت زرین گیاه 09147297295 ( تهیه نشاء و قلمه )

آویشن باغی اسطوخودوس بادرنجبویه به لیمو فیسالیس مریم گلی دارویی سنبل الطیب اروپایی گاوزبان ایرانی
آویشن باغی
اسطوخودوس بادرنجبویه به لیمو
فیسالیس
مریم گلی سنبل الطیب
گاوزبان ایرانی
تماس با بخش فروش شرکت زرین گیاه برای تهیه نشاء و قلمه
09147297295
برای دیدن همه محصولات شرکت زرین گیاه بر روی دکمه زیر کلیک کنید
برای دیدن همه محصولات شرکت زرین گیاه بر روی دکمه زیر کلیک کنید
برای عضویت در کانال تلگرام شرکت زرین گیاه بر روی دکمه زیر کلیک کنید
برای عضویت در کانال تلگرام شرکت زرین گیاه کلیک کنید
برای دیدن فیلم ها و کلیپ های شرکت زرین گیاه بر روی دکمه زیر کلیک کنید
کلیپ های شرکت زرین گیاه

شمعدانی معطر

تماس با بخش فروش شرکت زرین گیاه برای تهیه نشاء و قلمه و انوع گیاه دارویی بصورت ریشه لخت، کیسه ای و گلدانی
09147297295
برای دیدن همه محصولات شرکت زرین گیاه بر روی دکمه زیر کلیک کنید
برای دیدن همه محصولات شرکت زرین گیاه بر روی دکمه زیر کلیک کنید
برای عضویت در کانال تلگرام شرکت زرین گیاه بر روی دکمه زیر کلیک کنید

برای عضویت در کانال تلگرام شرکت زرین گیاه کلیک کنید

برای دیدن فیلم ها و کلیپ های شرکت زرین گیاه بر روی دکمه زیر کلیک کنید

کلیپ های شرکت زرین گیاه

توليد و فروش انواع نشا گياهان دارویی توسط شرکت زرین گیاه، توانایی تولید نشاء انواع گیاهان دارویی را داریم، طبق نیاز و سلیقه شما. بصورت ریشه لخت، کیسه ای، گلدانی و ...

پرفروش ترین نشاء گیاهان دارویی. برای خرید یا آشنایی با هر کدام بر روی آن کلیک کنید یا

با شرکت زرین گیاه تماس بگیرید 09147297295 ( تهیه نشاء و قلمه )

آویشن باغی, نشا, نشاء, فروش نشا, تولید نشا گیاهان دارویی, خرید نشا, نشا گیاهان دارویی, فروش نشا گیاهان دارویی, ارسال نشا گیاهان دارویی به سراسر ایران
آویشن باغی
اسطوخودوس, نشا, نشاء, فروش نشا, تولید نشا گیاهان دارویی, خرید نشا, نشا گیاهان دارویی, فروش نشا گیاهان دارویی, ارسال نشا گیاهان دارویی به سراسر ایران
اسطوخودوس
بادرنجبویه, نشا, نشاء, فروش نشا, تولید نشا گیاهان دارویی, خرید نشا, نشا گیاهان دارویی, فروش نشا گیاهان دارویی, ارسال نشا گیاهان دارویی به سراسر ایران
بادرنجبویه
به لیمو, نشا, نشاء, فروش نشا, تولید نشا گیاهان دارویی, خرید نشا, نشا گیاهان دارویی, فروش نشا گیاهان دارویی, ارسال نشا گیاهان دارویی به سراسر ایران
به لیمو
فیسالیس, نشا, نشاء, فروش نشا, تولید نشا گیاهان دارویی, خرید نشا, نشا گیاهان دارویی, فروش نشا گیاهان دارویی, ارسال نشا گیاهان دارویی به سراسر ایران
فیسالیس
مریم گلی دارویی, نشا, نشاء, فروش نشا, تولید نشا گیاهان دارویی, خرید نشا, نشا گیاهان دارویی, فروش نشا گیاهان دارویی, ارسال نشا گیاهان دارویی به سراسر ایران
مریم گلی دارویی
سنبل الطیب,نشا, نشاء, فروش نشا, تولید نشا گیاهان دارویی, خرید نشا, نشا گیاهان دارویی, فروش نشا گیاهان دارویی, ارسال نشا گیاهان دارویی به سراسر ایران
سنبل الطیب
گاوزبان ایرانی, نشا, نشاء, فروش نشا, تولید نشا گیاهان دارویی, خرید نشا, نشا گیاهان دارویی, فروش نشا گیاهان دارویی, ارسال نشا گیاهان دارویی به سراسر ایران
گاوزبان ایرانی
تماس با بخش فروش شرکت زرین گیاه برای تهیه نشاء و قلمه
09147297295
برای دیدن همه محصولات شرکت زرین گیاه بر روی دکمه زیر کلیک کنید
برای دیدن همه محصولات شرکت زرین گیاه بر روی دکمه زیر کلیک کنید
برای عضویت در کانال تلگرام شرکت زرین گیاه بر روی دکمه زیر کلیک کنید
برای عضویت در کانال تلگرام شرکت زرین گیاه کلیک کنید

شرکت تعاونی زرین گیاه ارومیه آماده دریافت سفارش شما جهت تولید نشا انواع گیاهان دارویی می باشد.

شرکت تعاونی زرین گیاه ارومیه بر پايه دانش فني روز و تجربه چندين ساله در عرصه تولید نشا گياهان دارويي توانسته است تا با توليد کيفي انواع نشا گیاهان دارویی گامي بزرگ در نهادينه کردن فرهنگ جايگزيني روش هاي کشت سنتي با کشاورزي مدرن روز جهان بردارد. لذا از متقاضیان عزیز تقاضا می گردد نسبت به دادن سفارش با شرکت تعاونی زرین گیاه ارومیه تماس گرفته و جهت هماهنگی بیشتر اعلام آمادگی فرمایند. شرکت تعاونی زرین گیاه ارومیه بعد از عقد قرارداد، در هر میزانی توانایی تولید نشاءهای گیاهان دارویی مانند نعناع فلفلی، مریم گلی دارویی، بادرنجبویه، آویشن باغی، سرخارگل، سنبل الطیب، خار مریم، زوفا، به لیمو و بسیاری از گیاهان دارویی دیگر را دارا می باشد.

برای ورود به سایت اینترنتی اختصاصی شرکت تعاونی زرین گیاه ارومیه بر روی همین متن کلیک کنید.

لطفاً برای اطلاع از قیمت به روز نشاء گیاهان دارویی با شرکت تعاونی زرین گیاه ارومیه تماس بگیرید.

لیست بعضی از نشاء های تولیدی شرکت زرین گیاه ( توانایی تولید نشاء انواع گیاهان دارویی را داریم )

ردیف

نوع نشاء تولیدی

روش تکثیر

نام انگلیسی

نام علمی

قیمت (تومان)

1

اسطوخودوس

بذر

Lavender

Lavandula officinalis

قیمتهای به روز و روزانه در خود سایت اینترنتی اختصاصی شرکت تعاونی زرین گیاه ارومیه وجود دارد. لطفاً برای ورود به سایت اینترنتی اختصاصی شرکت تعاونی زرین گیاه ارومیه بر روی همین متن کلیک کنید

2

گل راعی

بذر

St. John̕ s wort

Hypericum perforatum

3

بادرنجبویه

بذر

Balm

Melissa officinalis

4

زوفا

بذر

Hyssop

Hyssopus officinalis L.

5

شیشا

بذر

Tansy

Tanacetum vulgare L.

6

مریم گلی

بذر

sage

Salvia officinalis

7

آویشن باغی

بذر

Thyme

Thymus vulgaris

8

سرخارگل

بذر

Purple coneflowers

Echinanaceae purpurea

9

آرتیشو

بذر

Artickoke

Cynara scolymus

10

خار مریم

بذر

Holy thistle

Silybum marianum

11

سنبل الطیب

بذر

valerian

Valeriana officinalis

12

گاو زبان ایرانی

بذر

viper̕ s bugloss

Echium amoenum

13

به لیمو

قلمه

Lippia

Lippia citriodora

14

ریزوم نعناع فلفلی

ریزوم

Pepper mint

Menthea piperita

 

آماده دریافت سفارش شما جهت تولید نشاء انواع گیاهان دارویی هستیم.

برای ورود به سایت اینترنتی اختصاصی شرکت تعاونی زرین گیاه ارومیه بر روی همین متن کلیک کنید.

لطفاً برای اطلاع از قیمت به روز نشاء گیاهان دارویی با شرکت تعاونی زرین گیاه ارومیه تماس بگیرید.