در حال بارگذاری صفحه لطفا صبر کنید ....

توليد و فروش انواع نشا گياهان دارویی توسط شرکت زرین گیاه، توانایی تولید نشاء انواع گیاهان دارویی را داریم.

تولید طبق نیاز و سلیقه شما. بصورت ریشه لخت، کیسه ای، گلدانی و ...

تماس با بخش فروش شرکت زرین گیاه 09147297295 ( تهیه نشاء و قلمه )

آویشن باغی اسطوخودوس بادرنجبویه به لیمو فیسالیس مریم گلی دارویی سنبل الطیب اروپایی گاوزبان ایرانی
آویشن باغی
اسطوخودوس بادرنجبویه به لیمو
فیسالیس
مریم گلی سنبل الطیب
گاوزبان ایرانی
تماس با بخش فروش شرکت زرین گیاه برای تهیه نشاء و قلمه
09147297295
برای دیدن همه محصولات شرکت زرین گیاه بر روی دکمه زیر کلیک کنید
برای دیدن همه محصولات شرکت زرین گیاه بر روی دکمه زیر کلیک کنید
برای عضویت در کانال تلگرام شرکت زرین گیاه بر روی دکمه زیر کلیک کنید
برای عضویت در کانال تلگرام شرکت زرین گیاه کلیک کنید
برای دیدن فیلم ها و کلیپ های شرکت زرین گیاه بر روی دکمه زیر کلیک کنید
کلیپ های شرکت زرین گیاه

مطالب پر بازدید از بخش های مختلف

بخش مطالب ماشین آلات کشاورزی
بنر

شمعدانی معطر

تماس با بخش فروش شرکت زرین گیاه برای تهیه نشاء و قلمه و انوع گیاه دارویی بصورت ریشه لخت، کیسه ای و گلدانی
09147297295
برای دیدن همه محصولات شرکت زرین گیاه بر روی دکمه زیر کلیک کنید
برای دیدن همه محصولات شرکت زرین گیاه بر روی دکمه زیر کلیک کنید
برای عضویت در کانال تلگرام شرکت زرین گیاه بر روی دکمه زیر کلیک کنید

برای عضویت در کانال تلگرام شرکت زرین گیاه کلیک کنید

برای دیدن فیلم ها و کلیپ های شرکت زرین گیاه بر روی دکمه زیر کلیک کنید

کلیپ های شرکت زرین گیاه

بنر
بنر

 

برای آگاهی از جزئیات یا خرید هر محصول بر روی آن کلیک کنید.

مجموعه پاورپوینت آماده رشته کشاورزی

مجموعه پاورپوینت آماده رشته کشاورزی

آموزش پرورش گل گلخانه ای

آشنایی با پرورش گل گلخانه ای

کاشت زعفران, آموزش کاشت زعفران

کاملترین مجموعه کاشت زعفران

جامع ترین و کاملترین آموزش آبیاری تحت فشار و قطره ای

جامع ترین و کاملترین آموزش آبیاری تحت فشار و قطره ای

آموزش پرورش خیار گلخانه ای

آموزش پرورش خیار گلخانه ای

آموزش کاشت گوجه

آموزش کاشت گوجه

آموزش کاشت خربزه

آموزش کاشت خربزه

نرم افزار آموزشی نکات فنی پرورش و نگهداری گل و گیاهان زینتی

پرورش و نگهداری گل و گیاهان زینتیمجموعه گلهای باغچه ای

گل های باغچه ای

گل کاغذى

نام علمی BougainvilleaspectabilisWilld.

نام انگلیسی(Paper Flower)

ازخانواده Nyctaginaceae

 

گیاهشناسی

همیشه سبز،چوبی رونده ،گرمسیری ونیمه گرمسیری میباشندوازمحبوبیت زیادی دربین مردم برخوردارند.بعضی از آنهادارای شکوفه های رنگارنگ وبعضی نیز معطر می باشندکه گلهای آنها به مقدار زیاد درتابستان ظاهر می شوندمشابه ذغال اخته وبنت قنسول که گلبرگهایا گلهای رنگارنگی بنام براکته دارند.براکته ها زیر گلهای حقیقی نامرئی قراردارند.رنگ براکته ها ازسفید ،سفید شیری ،زرد ،صورتی ، بنفش،قرمز سیرتا نارنجی می باشد.این گیاه واکنش بسیارخوبی درمقابل هرس دارد ودرنتیجه درغالب اوقات به عنوان پرچین دربیشتر مناطق گرمسیرمورد استفاده قرار می گیرند.اسم جنس این گیاه به افتخار Luis A.de Bougainvillea که یک دریانورد فرانسوی بود نامگذاری شده است.

مبدا پیدایش:


این گیاه بومی مناطق گرمسیری ونیمه گرمسیری آمریکای جنوبی شامل کشورهای برزیل، کلمبیا و پرو می باشد.

 

 

وضعیت متداول ومورداستفاده

گل کاغذی درجایی که فاقدیخبندان وسرمای سنگین باشد به عنوان یکی از بوته های رونده زینتی مشهور است درفضای سبز استفاده می شود که در سرتاسر دنیا ازمناطق آفتابی گرم تامناطق ساحلی خنک ومرطوب یافت می شود. این گیاه به عنوان یک گیاه مهم گلدانی وسبدهای آویزان در اروپا وشمال آمریکا نیز می باشد.


این گیاه به خاطر داشتن براکته های رنگی روشن وواضح که گلهای لوله ای نامشخص داخل این براکته ها هستند مورد توجه می باشد. برگها متناوب، قلبی شکل، ساقه ها چوبی،رونده،قوی ودارای خارهستند.

 

ارقام

این گیاه شامل گونه های زیادی می باشد تنها ۳ گونه (B.spectabilis,B.glabra,B.peruviana) درباغبانی مهم هستند. بیشتر هیبریدها ویا ارقام مشهور از گونه هایB.spectabilis × B.glabraیاB.xbuttianaمشتق شده اند که گونهB.spectabilisبیشتر گرمسیری بوده وگلها عمدتا روی قسمتهای مسن تر ظاهر می شوند درحالیکه گلهای گونهB.glabraبه آسانی برروی شاخه های جدیدتر ظاهر می شوند که درگلخانه های خنک زنده می مانند،همچنین ارقام باشاخ وبرگهای گوناگون وجود دارند.

 

تکثیر :
قلمه های بلند انتهایی گوشتی ساقه (۸تا۹ سانتی متر طول) موثرترین روش ازدیاد می باشدبهترین فصل قلمه گیری پاییز یا تابستان است. حذف برگهای پایینی واستفاده از هورمون جهت ریشه زایی وهمچنین استفاده ازدمای بستر ۲۲ درجه سانتی گراد جهت ریشه زایی توصیه شده است. قسمتهای سبز ساقه رسیده با ۳تا۵ گره برای ازدیاد بکار گرفته می شوند. محیط های کشت خوب زهکشی شده یاریشه زایی را می توان برای ریشه دار کردن قلمه ها بکار گرفت .دربعضی ازمنابع از خوابانیدن هوایی وکشت بذر نیزبه عنوان روشهای تکثیر نام برده شده است.دمای محیط کشت برای ریشه زایی قلمه ها باید ۲۴ درجه سانتیگراد باشد .از سیستم مه پاشی یا میست برای نگهداری وشادابی برگهادرمدت ریشه زایی قلمه ها می توان استفاده کرد.

 

دما :
دمای سرد شبانه باعث تحریک گلدهی می شود . دماهای شبانه ۱۵درجه سانتیگراد گلدهی تحت شرایط روزبلند راافزایش ودمای شبانه ۲۶ درجه سانتیگراد مانع گلدهی گیاهان پرورش یافته درتحت شرایط روزکوتاه می شود . دمای شبانه / روزانه (۲۱/۲۴) درجه سانتی گراد تحت شرایط روز کوتاه دمایی بهینه بوده است.

نور :
تابش باشدت زیاد وپرورش گیاه تحت شرایط روزکوتاه (۸ ساعت روشنایی)  )گلدهی را تحریک می نماید.تابش باشدت کم گلدهی را حتی در گیاهانی که درشرایط روزکوتاه ودمای بهینه پرورش یافته اند به تاخیر می اندازد. نور۴تا۵ هزارفوت کندل رشدمتراکم ،سریع و تشکیل گلهای رنگی خوب راتحریک می نمایند.نور قرمز دور(Far-Red)گلدهی را تسریع می کند. وقتی گیاهان تحت شرایط نوربانسبت بالای قرمز به قرمز دور رویش یافته بودند برگهای انتهایی بازنشده ویا درمقایسه باگیاهانی که برگی (برگدار ) برداشته شده بودند گلدهی در آنها تسریع شدکه نورقرمز باتوسعه وجابجایی مواد مانع گلدهی دربرگهای جوان همراه می باشد. اسید جیبرالیک ممکن است سبب تاخیر گلدهی شودوهمچنین حذف برگها باعث کاهش میان گره ها می شود.

—

آب:
درفضای سبز وقتی گیاهان سازگاری پیداکنند مقاوم به خشکی می باشند درحالی که تنش های آبی ممکن است منتهی به ریزش براکته ها درگیاهان تولید شده در شرایط خشکی درگلخانه می شود.

 

تغذیه :
گل کاغذی به کوددهی ثابت ۱۵۰ تا ۲۰۰ پی پی ام نیتروژن عکس العمل مثبت نشان می دهد. گزارش شده است که این گیاه نیازبالایی به منیزیم ، آهن ، منگنز دارد.زیادی نمکها سبب خسارت به ریشه می شود. اگرگیاهان درشرایط خنک پرورش می یابند باید از کاربرد نیتروژن به فرم آمونیوم پرهیز نمود.

 

خواص درمانی:

برگ گل کاغذی اثر دفع کرم دارد. از محاسن آن این است که سمی نیست و می تواند در دفع کرم اطفال مورد استفاده قرار گیرد. قسمت گل ، گل کاغذی، اثر ملین، مدر و مغذی، نرم کننده، دفع یبوست و رفع سوء هاضمه دارد. برای مبتلایان به مرض قند نیز غذایی مناسب است. امولسیون حاصل از پخش له شده گل در آب یا شیر اثر آرام بخش دارد و در رفع بی خوابی و تسکین درد ناشی از التهاب مجاری ادرار موثر واقع می شود. تحقیقات نشان داده است که دانه های این گیاه و روغن حاصل از آن حاوی مواد موثر ارزشمندی است که نقش عمده ای در معالجه تورم پروستات و مداوای سوزش مجاری ادرار دارد.

 

محیط کشت:

درتولید تجارتی گیاهان گلدار گلدانی،عمدتا ازمحیط کشت با پایه پیت استفاده می شود .امامحیط کشت خوب وزهکشی شده با PH ۵/۵ تا ۶ قابل قبول می باشد. PH بالای ۵/۶ ممکن است باعث کمبود آهن درگیاه شود.

—

جوانه گیری (حذف جوانه ها(

تقریبا ۱۰ روز بعد ازاین که رشدرویشی جدید به ۵/۷ سانتیمتررسیده باشد ممکن است عمل جوانه گیری گیاهان انجام می شود.این عمل را می توان درصورت نیاز هر۴هفته یک بار انجام داد .(برای رشدشاخه های فرعی بیشتر ومتراکم شدن بوته ها ) برای افزایش شاخه ها ی فرعی محلول پاشی بنزیل آدنین (BA) به مقدار ۵۰ تا ۱۰۰ پی پی ام دردومرحله توصیه شده است که این عمل را پس از ۲۴ سـاعت بعد ازاولـین ودومین مرحله عمل جوانـه گیری انجام می دهند مصـرف کننده هـا می خواهند بطور منظم عمل جوانه گیری وهرس انجام شود تا گیاه متراکم نگه داشته شود.

 

مهمترین آفات وبیماریها:

شته،تریپس، شپشک های آردآلود وسپردارها جزوآفات مهم ولکه برگی bougainvillea)(Cerospora، بوته میری (Phytophtoraparasitica) جزو بیماریهای مهم این گیاه زینتی می باشند.

 

 

 

▪ تیره آمارانتاسه (Amaranthaceae)

آمارانتوس (Amaranthus tricolor)

 

 

 

دارای برگ‌های رنگین بسیار زیباست و از طریق قلمه و بذر تکثیر می‌شود.

 

تاج خروسی (Celosia argentea) از گلهای یک‌ساله تابستانه.

 

ایریزین (Tresineherbstii) گیاه یک‌ساله، به رنگهای سبز و بنفش، و در باغ کشت می‌شود.

 

آلترنانترا (Alternantherabettzickiana)

گیاهی است بسیار کوتاه با برگ‌های سبز و زرد که مانند شمشاد نعنایی از آن برای شکل دادن به باغچه‌ها استفاده  می شود. و حساس به سرما می‌باشد.

 

گل تکمه‌ای (Gomphrenaglobosa)

مبدأ آن مناطق گرمسیری است. ارتفاع آن به حدود ۴۰ – ۳۰سانتیمتر می‌رسد. ساقه‌ها منشعب و کرکدار، برگ‌ها کشیده، تخم مرغی شکل و کرکدار است. گلها به شکل تکمه برجسته می‌باشند که گاهی به صورت تکی و گاهی ۲ تا ۳ گل روی یک دمگل به طول ۱۲– ۸ سانتیمتر که از بین دو برگ متقابل خارج می‌شوند، قرار دارند. گلبرگ‌های آن طوری است که هنگام لمس خشک به نظر می‌رسد و به رنگ‌های مختلف دیده می‌شود. گل در واقع عبارت است از مجموع فلس‌ها یا براکته‌های خشک به هم چسبیده، بطوریکه یکی از گلهای خشک (straw flower) محسوب  می‌شود. دوره گلدهی آن طولانی بوده و از اواسط تابستان تا اوائل پائیز گل می‌دهد. افزایش آن از طریق بذر و در اوائل بهار صورت می‌گیرد. بصورت مستقیم یا نشایی قابل کشت است.

 

شمشاد پیچ

نام علمی: (Euonymus fortunei)

خانواده:تیره شمشاد (Celastraceae)

دارای برگ‌های کوچک به رنگ‌های سبز روشن، سبز با لکه‌های سفید و سبز با لکه‌های زرد و صورتی است. نسبتا کم رشد است و در محل سایه بهتر از محل آفتابی رشد و نمو می‌کند. در پاییز و زمستان رنگ برگ‌ها تغییر می‌کند و بسیار زیبا می‌شود. به کرات در برگ‌ها موتاسیون اتفاق افتاده، شکل و رنگ آنها عوض می‌شود. ازدیاد آن از طریق قلمه سبز به آسانی امکان پذیر است. شمشاد نعنایی نیز از این جنس می باشد.

 

 

▪ تیره آپوسیناسه (Apocynaceae)

خرزهره (Nerium oleander)

به صورت درخت یا بوته‌ای بزرگ رشد و نمو می‌کند. تکثیر آن از طریق قلمه‌گیری بسیار آسان می‌باشد، و تقریبا شبیه به شمعدانی قلمه‌ها ریشه می‌دهند. بهترین فصل گرفتن قلمه در بهار بعد از فصل گل است. بعد از ۲ سال قلمه به گل می‌نشیند.

 

پیچ تلگرافی (Vinca minor)

گیاهی است که شاخه‌ها و برگ‌های آن روی زمین می‌گسترند و به عنوان پوشش سبز از آن استفاده می‌شود. گلهای آبی آن در فصل بهار زیبا است. این گیاه در سایه بسیار مقاوم است و در زیر درخت‌ها کشت می‌شود. تکثیر آن در تمامی فصول و از طریق قلمه که حامل چند برگ است، ازدیاد می‌شود.

 

پروانش (Vincarosea) یکی دیگر از گیاهان خانواده آپوسیناسه است که در باغبانی جزء گلهای یک‌ساله کشت و کار می‌شود.

 

آستر یا ستاره‌ای (Aster sp)

نام علمی : Cosmos bipinnatus و Cosmos sulphureus

خانواده: تیره کاسنی (Compositae)

 

دارای ۲۵ گونه یک‌ساله و چندساله است. برگ‌ها بصورت متقابل، لبه‌دار، یا با بریدگی‌های عمیق است. برگ‌ها حالت شویدی دارند. گیاهی دیرگل با دمگل طویل است. گلچه‌های شعاعی درخشان و از نظر رنگ متنوعند. گلچه‌های مرکزی دوجنسی و بارورند. بذرها کشیده و منقار مانند هستند. انواع کم‌پر و پرپر دارد. رنگ گل را غنچه‌های زبانه‌ای مشخص می‌کنند. اوج گلدهی در تابستان می‌باشد. برای تولید هیچ وقت طول روز بیش از ۱۴ ساعت نباشد. اگر تولید به تأخیر بیافتد و با طول روز بلند مواجه شود ارتفاع خیلی بلند و گل نمی‌دهد و کل تابستان را همین طور می‌ماند تا طول روز کوتاه شود در این شرایط گل‌ها کوچک و شاخ و برگ زیاد است. طول دوره گلدهی ۷۰  الی۱۲۰ روز می‌باشد.

 

ارتفاع  گونه اول بیشتر ازگونه دوم می‌باشد و بذر گونه دوم سنگین‌تر از گونه اول است.

 

با کشت بذر در بهار، در تابستان و پاییز گل می‌‌دهد. جزء گیاهان یک‌ساله حساس به سرما است. نیاز به خاک خوب و محل آفتابی دارد.

ابری

نام علمی: (Agreatumhoustonisum)

خانواده:تیره کاسنی (Compositae)

گیاهی بوته‌ای شکل و دائمی، ولی در عمل آنرا همانند گیاهان یک‌ساله کشت می‌نمایند و دارای بوته‌های کوچکی است، و از جمله گلهای بهاره و تابستانه است.

 

دارای تنوع رنگ و زیبایی می‌باشد. برگ‌ها دندانه‌دار، قلبی شکل یا بیضی با پرزهای کم و به رنگ سبز تیره‌تر
می‌باشد. گل آذین دیهیم، بسیار متراکم که در کلاپرک‌های کوچک یا بزرگ که دارای گلهای لوله ای سفید، قرمز یا غالبا آبی رنگ هستند تشکیل شده است. وقتی که گلها کاملا باز می شوند برگ‌ها را می‌پوشانند بطوریکه برگ‌ها دیده نشده و بوته غرق گل می‌شود. گلهای آن دوام زیادی داشته که به همین دلیل به نام Agreatum به معنی همیشه جوان خوانده می‌شود.

توسط بذر تکثیر می شود.

 

▪ تیره کاسنی (Compositae)

مینا چمنی

 

 

نام علمی:  L.Bellisperennis

تیره:                      Compositae

 

گیاه چند‌ساله، به عنوان یک‌ساله کاشته می‌شود. نظیر بنفشه به سرما مقاوم و زمستان را زیر برف باقی مانده، در اوایل فصل بهار رشد و نمو خود را آغاز می‌کند و کشت و کار آن نیز مشابه بنفشه است. گلهای آن سفید، صورتی، قرمز و بنفش است. ارتفاع آن حدود  cm۱۰ با برگ‌های طوقه‌ای، بدون کرک، با یک رگبرگ اصلی که در قاعده به دمبرگ بالداری منتهی می‌شود. این گیاه حالت روزت دارد. از اواخر زمستان تا اوائل تابستان گل دارند. گلها را پس از پژمرده شدن باید حذف کرد. اگر گیاه در زمین باقی بماند در سال بعد پر گل خواهد شد.

 

در شرایط گرم و خشک، گل سریع پژمرده می‌شود و با شروع فصل گرما، گلدهی متوقف (گلدهی بهاره) می‌شود.

 

مینای چمنی در کرم‌های ضد آفتاب و ضد حساسیت کاربرد دارد.

از طریق بذر (متحمل به نشاء ) قابل تکثیر است.  چند ساله‌ها با تقسیم بوته تکثیر می‌شوند.

 

همیشه بهار

نام علمی:   Calandulaofficinalis

تیره:                           Compositae

 

یکی از رایج‌ترین گلهای فصلی است. نام آن از کلمه Calandula، به معنای اولین روزماه گرفته شده است چون به تقریب در تمام سال گل می‌دهد. از جاهای گرم تا مناطق خیلی سرد قابل کشت است. این گیاه به عنوان گل یک‌ساله در برنامه گلکاری قرار می‌گیرد ولی می‌تواند بصورت علفی چند ساله به زندگی خود ادامه دهد که در این حالت گلها مرغوبیت سال اول را ندارند.

 

 

گلها ۱۰ – ۳ سانتیمتر قطر داشته و به تنهایی در انتهای ساقه گل دهنده قرار دارند، و به رنگهای زرد و نارنجی دیده می‌شود. امروزه گل سفید هم از طریق بهنژادی به دست آمده است. گل آن در شب جمع شده و در روز باز می‌شود. خاصیت داروئی داشته و برای درمان بیماریهای پوستی به کار می‌رود (در کرم‌ها و لوازم آرایش  استفاده می‌شود.). ارتفاع گیاه بسته به رقم  ۶۰ – ۳۰ سانتیمتر است.

 

 

روز بلند و  طول روز  بیش از۵/۶ ساعت را می‌پسندد. مقاوم به سرما، و  مناسب فصل خنک می‌باشد. آفتاب دوست ولی آفتاب شدید تابستان را نمی‌پسندد (در نور شدید طول ساقه کوتاه و اندازه گل کوچک می‌شود.).  در شدت نور کم، کیفیت گل کم می‌شود و در زمستان بیشترین شدت نور باید برای آن فراهم شود.

 

 

طالب خاک مرطوب، و خاک همیشه باید مرطوب باشد، و نیز بسیار مقاوم به خشکی است. اگر گیاه با خشکی روبرو شود گلدهی کاهش خواهد یافت. گاهی تولیدکنندگان برای تولید گیاهان با ساقه های محکم و نیز افزایش عمر گلدانی، آبیاری را کم می‌کنند.

 

غنچه گیری انتهایی (Pinching) می‌تواند در کشت مزرعه‌ای باعث تولید شاخه گل‌دهنده جانبی بیشتری شود. انواع گلدانی معمولا همراه با جوانه انتهایی اصلی، چندین شاخه گل‌دهنده دیگر هم تولید می‌کنند.

معمولا رقم در پرشاخه بودن گل گلدانی مهم است.

 

روش تکثیر

دارای بذر خشن و درشتی است که در مهرماه کشت می‌شود و در نقاط سردسیر می‌توان در ابتدای بهار به کشت آن اقدام کرد ولی در این حالت گلهای کوچک و ضعیف‌تری تولید می‌کند. با آنکه بطور مستقیم کاشته می‌شود انتقال نشاء آن هم میسر است. گاهی برای اینکه از آن بیشتر استفاده شود آن را در دماهای مختلف در چندین نوبت کشت می‌کنند. بذر همیشه بهار، Self sow  می‌باشد.

 

جعفری (Tagetasp)

نام علمی: Tagetesspp.

تیره:Compositae

 

گیاهی یک‌ساله، حساس به سرما و دارای برگ‌های مرکب بوده و گلهای آن به رنگ زرد لیمویی، زرد، کرم، طلایی و نارنجی قهوه‌ای دیده می‌شود. برگ‌های جعفری بوی خوبی ندارد و امروزه در بهنژادی این گل گزینش برای رقم‌هایی صورت می‌گیرد که برگ‌های آنها بو نداشته باشد. گل جعفری پیوسته گلبرگ وروز کوتاه غیر اجباری می‌باشد. در جعفری نرعقیمی وجود دارد و  با بی گلبرگی همراه است.گلچه‌های زبانه‌ای در اطراف (خارج گل) و گلچه‌های لوله‌ای در وسط وقتی زیاد شود پرپر می‌شود.

 

این گیاه بعنوان گل بریدنی، گلدانی و نیز در حاشیه کاری استفاده می‌شود. امروزه گل جعفری بصورت تجاری برای استخراج رنگیزه‌های کاروتن و به‌ویژه گزانتوفیل پرورش داده می‌شود. از گلبرگ‌های این گیاه در غذای مرغ و خروس استفاده می‌شود که باعث زردتر شدن زرده تخم مرغ می‌شود. لوتئین که جزء اصلی گزانتوفیل‌ها است برای استفاده در ترکیبات رنگ کننده مواد غذایی استفاده می‌شود. برگ‌های گل جعفری حاوی روغن‌های معطر ویژه‌ای است. روغن موجود در جعفری افزون بر کاربردهای درمانی دفع کننده حشرات است. عصاره ریشه جعفری نماتدکش می‌باشد.

 

گلدهی آن در سرتاسر تابستان ادامه داشته و تا پاییز بطول می‌انجامد. این گیاه آفتاب‌دوست است و در نقاط آفتابی و گرم رشد خوبی دارد. در دماهای کمتر از ۱۶ سانتی‌گراد کند شده و گیاهان کلروزه می‌شوند.

روش تکثیر

  • بذر: بذر در دمای °C ۲۶ -۲۴  حدود ۲۰ - ۱۰ روز طول می‌کشد تا جوانه بزند. رقم‌های معمولی با بذر و رقم‌های پرپر با بذر دو رگه یا قلمه افزایش می‌یابند. در رقم‌های پرپر به علت تبدیل شدن اندام‌های جنسی به گلبرگ بذر تولید نمی‌شود. زمان کاشت بذر بسته به شرایط محیطی از اواخر زمستان تا اوایل بهار است.
  • قلمه: انواع Supertuniaو انواع ابلق نیز با قلمه افزایش می‌یابند.
  • نشاء: بذر در شاسی سرد کاشته می‌شود و پس از رفع خطر یخبندان در اردیبهشت به فاصله ۳۰ سانتیمتر در زمین اصلی نشاء می‌شود.در مرحله  ۶ برگی وارد مرحله زایشی می‌شود.

 

گل‌کاغذی یک‌ساله (Helichrysmumbracteatum)، گل خشک یا گل جاوید

بذر در بهار کشت می‌شود و گلهای رنگارنگ آن جلب نظر می‌کند. نگهداری گلهای بریده آن برای مدت طولانی امکان پذیر است. شاخه‌های گل پس از قطع در هوای معمولی اطاقها خشک می‌شود و گل خشک آن، چندین سال رنگ و شکل خود را حفظ می‌کند.

 

گل آهار (Zinnia L)

نام علمی: Zinnia spp.

 

 

تیره: Compositae

از گیاهان یک‌ساله با برگ‌های به نسبت پهن، دراز و نوک تیز که تا حدودی خشن بوده و بصورت متقابل و بدون دمبرگ هستند. رنگ برگ‌های آن کمی به خاکستری می‌گراید. دارای انواع کم‌پر و پرپر است. رنگ گلها متنوع بوده، بطوری که مجموعه آن منظره بسیار جالبی ایجاد می‌کند. چون این گل جزء تیره کلاپرک‌سانان می‌باشد، هر گل‌آذین منفرد دارای دو نوع گل (گلچه) است. گلهایی که در سمت بیرونی طبق واقع شده‌اند گلهای ماده و گلهایی که در وسط قرار دارند دو جنسی و معمولا بارورند. هرچه تعداد گلچه‌ها بیشتر گلها پرپر به نظر می‌رسند آهار دارای ساقه‌های راست و برافراشته ولی به آسانی شکسته می‌شوند. آهار بسیار پر رشد است و از زمان کاشت بذر تا گلدهی ‌آن بیش از یک ماه طول نمی‌کشد. گرمای تابستان گلدهی آنرا متوقف نکرده و مرتب گلهای جدیدی را روی آن می‌توان مشاهده کرد. بدین ترتیب در تمام تابستان و نیمی از پاییز گلدهی دارد.

روش تکثیر

  • بذر:  بذر آن هم در خزانه و هم بصورت مستقیم در زمین اصلی کشت می‌شود. بعد از رفع خطر سرمازدگی اقدام به کاشت بذر می‌کنند. در کشت مستقیم، نیاز به تنک دارد که وقتی گیاهچه
    ۳ – ۲ برگی شد این عمل انجام می‌شود. اگر تنک انجام نشود باعث خوابیدگی گیاه می‌شود. برای داشتن گل مداوم  در هر ۲ هفته اقدام به کاشت بذر می‌کنیم.

 

  • نشاء: نشاءکاری آن مشکل است چون وقفه رشد و تلفات زیاد است. زمان انتقال نشاء وقتی است که گیاهان ۴ –۳ برگ داشته باشند و قسمت هوایی به ۷-۶ سانتیمتر رسیده باشد تا گلدهی شروع شود و از اواسط اردیبهشت ماه اقدام به این کار می‌کنند.

 

کوکب

نام علمی:Dahlia sp

تیره:Compositae

 

گیاهی دائمی و حساس به سرما با ریشه‌های ژوخه‌ای گرد یا دوکی شکل می‌باشد. برگ‌ها مرکب، بزرگ و دندانه‌دار است و گلها بصورت یک‌رنگ، دورنگ و چندرنگ شامل سفید، زرد، نارنجی، قرمز و بنفش دیده می‌شود.گلها ممکن است کم‌پر، نیمه پر یا پرپر باشند. قطر گل بین گونه‌ها بسیار متغیر بوده و ممکن است از کمتر از ۱۰ سانتیمتر تا بیشتر از ۲۵ سانتیمتر برسد. دارای ارقام پاکوتاه و پابلند است. از روی جوانه‌ها می‌توان رنگ گل را تشخیص داد. اگر جوانه سبز روشن باشد گل سفید یا زرد است و اگر جوانه قرمز باشد گل قرمز یا بنفش است.

 

طبقه‌بندی کوکب

انجمن کوکب آمریکا ای گیاهان را در ۱۴ گوه کلی طبقه‌بندی کرده است. از انواع عمده آن که جهت تولید گل بریده استفاده می‌شود میتوان سه رقم تزئینی (Decorative)، کاکتوسی بزرگ (Large cactus) و منگوله‌ای (Pompon) را نام برد. نوعی طبقه‌بندی کوکب براساس شکل ظاهری آن صورت می گیرد. کوکب با ژوخه ریشه ای ، قلمه چوب نرم و بذر قابل تکثیر می باشد.

 

 

گل گندم

نام علمی: L. Centaurea

تیره:Compositae

با بذر و تقسیم بوته قابل تکثیر می باشد.

 

سنسیو (Senecio)

برگ این گیاه نیز بریدگی‌های عمیقی دارد، و رنگ برگ‌های آن نقره‌ای است.

 

سینرر

نام علمی:        Pericallis × hybrid

تیره:                             Compositae

گیاهی چندساله که بصورت یک‌ساله کشت می‌شود. دارای برگ‌های بزرگ قلبی شکل به رنگ سبز تیره با لبه دندانه‌دار است که بصورت طوقه‌ای قرار دارند.  بیشتر در ایام عید نوروز بعنوان گل گلدانی به بازار عرضه می‌شود. به جز رنگ زرد در بقیه رنگ‌ها دیده می‌شود. گل‌آذین بصورت دیهیم می‌باشد. با بذر ازدیاد می شود.

ژربرا

نام علمی:   Gereberajamesonii

تیره:                            Compositae

 

گیاهی است علفی، چندساله، گرمسیری و حساس به سرما با ریشه‌های عمیق و گلهای مجزا که بر روی ساقه‌ای پرزدار تشکیل می‌شوند. از میان برگ‌های طوقه‌ای، نیزه‌ای شکل و با بریدگی‌های عمیق این گیاه، ساقه گل‌دهنده بدون برگ و دارای یگ گل در انتها خارج می‌شود. دارای  برگ‌هایی  با بریدگی عمیق و پرزهای بسیار زیاد و دمبرگ بلند می‌باشد. در هر گل یا در واقع گل‌آذین ژربرا بیش از یک نوع گل وجود دارد که شامل گلچه‌های شعاعی حاشیه‌ای، گلچه‌های صفحه مرکزی و گلچه حد واسط است. گلهای ژربرا دارای ۵ پرچم و یک مادگی با دو برچه به هم چسبیده است. گلچه شعاعی و حد واسط (انتقالی) بالغ تنها دارای اندام جنسی ماده هستند که علت آن توقف نمو بساک‌ها در مراحل میانی و تشکیل اندام‌های شبه پرچم غیرفعال در گلچه‌های شعاعی و انتقالی است. گلها  دارای رنگ‌های  بسیار متنوع  شامل: سفید – قرمز – زرد – نارنجی و صورتی می‌باشد. عمر مفید ژربرا ۲ سال بوده و بعد  از دو سال  بوته‌ها به علت افت کیفیت گل و فرسودگی مقاومت خود را در برابرآفات و بیماری‌ها از دست داده و معمولا حذف می‌شوند .

با بذر و تقسیم بوته تکثیر می شود.

 

گل آفتابگردان یا گلهور (Helianthus annus)

گیاهی یک‌ساله و پررشد با ساقه منشعب یا غیرمنشعب و مرتفع می‌باشد. گلها به قطر ۳۰-۲۵ سانتیمتر و بصورت کم‌پر و پرپر بوده، گلچه‌های شعاعی در رنگ‌های زرد، قرمز و به ندرت بنفش و گلچه‌های مرکزی در رنگ‌های زرد، قهوه‌ا‌ی یا ارغوانی مشاهده می‌شود. این گیاه برای کاشت در حاشیه، گلدان و نیز به عنوان گل بریدنی به‌کار می‌رود.  روز بلند اختیاری است و با کشت بذر در بهار، در تابستان به گل می‌رود. نیاز به نور کامل دارد. به سرما مقاوم است اما برای گلدهی خوب به تابستان‌های گرم و طولانی نیاز دارد. بنابراین شبیه گیاهان حساس به سرما با آن رفتار می‌شود. ریشه این گیاه عمیق است و خاک آن باید خوب شخم زده شود. خشکی خاک را به خوبی تحمل می‌کند نیاز به خاک مرطوب ولی با زهکشی خوب دارد. بذر آن در اواخر زمستان در شاسی سرد و یا در بهار در محل اصلی کشت می‌شود.

کوکب کوهی ( Redbeckiafulgida)

یکی از گیاهان دائمی  با گلهای زرد رنگ است که در وسط به رنگ تیره و سیاه می‌گراید. گلهای کوکب کوهی با ساقه‌های بلند جلب توجه می‌کند. از طریق تقسیم بوته تکثیر می‌شود.

 

رعنا زیبا (Gaillardia)

نام علمی:Gaillardia spp.

تیره:Compositae

دارای انواع یک‌ساله و چندساله است که بیشتر به صورت یک‌ساله استفاده قرار می‌گیرد. برگ‌ها موجدار و با حاشیه صاف یا دندانه‌دار است. رقم‌های کم‌پر و پرپر دارد. در انواع کم‌پر ه گل از تعدادی گلچه زبانه‌ای شکل کناری و تعدادی گلچه لوله‌ای ریز در مرکز تشکیل شده، در حالیکه در نمونه‌های پرپر، گل توپی شکل بوده و به تقریب همه گلچه‌ها لوله‌ای هستند و در رنگ‌های قرمز، زرد و نارنجی و نیز دورنگ دیده می‌شوند. با بذر و تقسیم بوته یا ریشه تکثیر می شود.

 

 

شب تاب (Gynuraaurantiaca)

شاخه‌ها و برگ‌های این گیاه به رنگ بنفش و در زیر نور شفاف است و روی این اصل شب تاب نامیده شده است. از طریق قلمه‌زدن تکثیر می‌یابد. همیشه سبز و برگ‌ها دندانه‌دار طالب نور غیرمستقیم، دمای زیاد و خاک قلیایی را می‌پسندد.

 

▪ تیره نیلوفر (Convolvulaceae)

دایکوندرا (Dichondrarepens)

شبیه به چمن، و به عنوان چمن کشت و کار می‌شود. بذر آن گرد شبیه به ماش است. این گیاه کم و بیش نقاط سایه را می‌پذیرد.

 

نیلوفر (Ipomoea tricolor)

یکی از گلهای یک‌ساله می‌باشد. بذر نیلوفر در محل می‌ریزد و در سال بعد مجددا رشد و نمو می‌کند. گلها صبح‌های زود باز می‌شوند و در شب بسته می‌شوند. بسیار سریع‌الرشد است. گیاهی بالا رونده و مناسب پرچین و اطراف
آلاچیق‌هاست.

 

پیچک (Convolvulaceae)

گلهای آبی این گونه شبیه به نیلوفر است، منتهی گلها بسیار پرپشت‌تر و به تعداد زیاد روی بوته مشخص‌اند. گلهای آن بسیار جالب توجه است و فقط در طول روز باز بوده، در تاریکی شب کاملا بسته می‌باشند. بذر آن را باید در خرداد و تیرماه در محل اصلی و در زیر نور کامل آفتاب کاشت. ارتفاع این گیاه به ۳۰ تا ۳۵ سانتیمتر می‌رسد و در تمام تابستان گل دارد.

 

▪تیره چلیپائیان (Cruciferae)

شب بو

نام علمی: CheiranthuscheiriیاErysimumcheiri

تیره:Crucifera

چندساله همیشه سبز که بعنوان دوساله کشت می‌شود. برگ‌ها واژتخم‌مرغی تا نیزه‌ای به رنگ سبز تیره با حاشیه صاف تا دندانه‌دار است.  دارای ۴ گلبرگ و گلهای باز و معطر به رنگ زرد نارنجی در بهار تولید می‌کند و گلها خوشه‌ای، اغلب تنک و حالت باز دارند و در انتهای ساقه ظاهر می‌شوند. گیاهی کوتاه عمر و مقاوم به سرما می‌باشد.

 

طالب نور زیاد، آفتاب مستقیم و کامل است. در خاک ضعیف تا به نسبت حاصلخیز با زهکشی کافی و کمی قلیایی رشد می‌کند. برای از بین بردن قارچ عامل ریشه گرزی وجود مقداری آهک در خاک مفید است.

با بذر و قلمه جانبی پاشنه دار تکثیر می شود.

 

ایبریس (Ibris)

این گیاه مقاوم به سرما بوده، دارای انواع یک‌ساله و دائمی است. گلهای آن شبیه به چتری فشرده به رنگهای سفید، قرمز و بنفش می‌باشد. هر گل دارای ۴ گلبرگ است. این گیاه توسط بذر و تقسیم بوته و قلمه خشبی قابل ازدیاد می‌باشد.

 

▪تیره سیکاس (Cycadaceae)

سیکاس (Cycas)

گیاه زیبای گرمسیری و مخصوص مناطق گرم و مرطوب است. حد واسط گیاهان گلدار و بی‌گل (کریپتوگام) است. این گیاه دو پایه بوده، گیاه نر در وسط برگ‌ها مخروطی به بار می‌آورد که عمودی قرار گرفته است و پوشیده از برگ‌های کوچکی است که در سطح زیرین آنها، نظیر سرخس‌ها، اعضای بخصوصی رشد و نمو می‌کنند. در پایه ماده مخروطی وجود ندارد، لیکن در برگ‌های وسطی که پرمانند می‌باشند، اعضایی می‌توان یافت که نظیر ماکروسپورانژیا در سرخس‌هاست. تلقیح توسط باد صورت گرفته و بذر تشکیل می‌شود. تکثیر سیکاس از طریق کاشت بذر صورت  می‌گیرد. بذر این گیاه را باید هرچه زودتر بعد از رسیدن کشت کرد زیرا بیش از یک ماه قوه نامیه خود را حفظ نمی‌کند.

 

گیاهان قدیمی و مسن‌تر پاجوش می‌دهند. پاجوش‌ها را باید در زمانی که به حالت خواب‌اند از پایه مادری جدا کرده و ریشه‌دارنمود. برای این کار مقداری از برگ پاجوش‌ها را برای کم کردن سطح تبخیر قطع کرده، آنها را در ماسه کشت می‌کنند. رشد و نمو سیکاس در محیطی مرطوب و روشن و در خاکی مملو از مواد آلی بخوبی امکان پذیر است.

 

زنبق

نام علمی:    Iris sp

تیره:Iridaceae

گیاه چندساله و بهار گل ( w-c-w) می‌باشد. گلها در این گیاه به حالت متقارن‌الطرفین (Zygomorphic) هستند. پرچم‌ها که تعدا آنها ۳ عدد است به سطح زیرین سه اندام جنسی ماده، موسوم به کلاله‌های پتالوئید (گلبرگ مانند) چسبیده‌اند. ۳بازوی خامه نیز به سه شاخه پهن رنگین تقسیم شده که هر شاخه آن بر روی یک پرچم خمیده است و بنابراین این پرچم و مادگی به هم نزدیک هستند و  ما بین این گلبرگ قرار دارند. از نظر اندام زیر زمینی دو دسته زنبق ریزوم‌دار و سوخدار وجود دارند. عمده زنبق‌ها ریزوم‌دار و تعداد اندکی از آنها سوخدار هستند. زنبق‌های سوخدار بصورت تجاری و برای استفاده بعنوان گل بریدنی تولید می‌شوند و انواع ریزوم‌دار بیشتر درباغ‌ها استفاده می‌شود.

روش تکثیر با بذر،ریزوم و سوخ امکان پذیر می باشد.

 

اسطوخودوس

نام علمی: (Lavandulaofficinalis)

خانواده: تیره نعناع (Labiatae)

گیاهی دائمی با برگ‌های نسبتا کشیده و نقره‌ای و معطر، که گلهای آن آبی است و به سرما مقاوم می‌باشد. از طریق قلمه‌گیری قابل تکثیر می‌باشد. نسبت به سایه درختان مقاومت می‌کند، با وجود این کشت آن در منازل و پارک‌ها، در نقاط آفتابی توصیه می‌شود.

 

تیموس‌ها

نام علمی: (Thymus ericifolius)

خانواده: تیره نعناع (Labiatae)

گیاهانی هستند نسبتا کوتاه که از طریق تقسیم بوته و قلمه تکثیر می‌شوند و غالبا گل و برگ آن به صورت توده‌ای در سطح زمین دیده می‌شود. این گیاه مناسب باغ‌های صخره‌ای است. گلها کوچک و به صورت خوشه‌هایی کم پشت در بهار نمایان می‌شوند.

 

برگ بو

نام علمی: (Laurusnobilis)

خانواده: تیره لوراسه (Lauraceae)

درختچه‌ای است که تا ارتفاع ۲ متر می‌رسد. برگ‌های آن باریک و کشیده و معطر است. از طریق قلمه تکثیر می‌شود.

 

 

 

موگه یا گل برف

نام علمی: (Convallariamajalis)

خانواده: تیره لیلیاسه (Liliaceae)

دارای ریزوم ضخیم و عمیق است که از آن ریشه‌های فرعی و سپس ریشه‌های تزئینی منشعب می‌شوند. برگ‌های آن پهن، شبیه به برگ لاله است ساقه‌های گل‌دهنده رشد عمودی دارند و هر شاخه دارای تعدادی گل کوچک سفید رنگ است که شبیه به زنگوله‌هایی کوچک، فنجانی شکل و واژگونند. عطر ملایم و دلپذیری دارند.

نسبت به سایه مقاوم و دوست‌دار محل سایه است و در زیر سایه ساختمان و دیوار و یا درخت، در خاکی سبک و پر از مواد آلی و مرطوب به خوبی رشد و نمو می‌کند.

سنبله یا کلشیکوم (گل حسرت)

نام علمی: (Colchicum autumnale)

خانواده: تیره لیلیاسه (Liliaceae)

در ایران به صورت خودرو، در کوه پایه‌ها و نقاط سردسیر می‌رویند. در بهار برگ‌های پهن می‌دهد که در تابستان خشک شده، از بین می‌روند و سنبل‌های سفید و صورتی آن در فصل پائیز، که در باغ گل دیگری نیست، نمایان می‌شوند. نبله را باید با گیاهان دیگری مثل سدم یا فلوکس کشت کرد تا در فصل تابستان قطعه کاشته شده خالی نماند. هنگامی که گلدهی آن کاهش یافت و رشد برگ‌ها کم شد، آنها را از خاک خارج کرده، پیازها را تقسیم می‌کنند و مجددا در محل جدید می‌کارند. بذرگیری از این گیاه در تیرماه و مردادماه صورت می‌گیرد. و بذرها بلافاصله باید کشت شود.

 

زنبق رشتی

نام علمی:Hemerocalis

تیره:Liliaceae

این گیاه دارای برگ‌های فراوان و باریک است و از دور، شبیه گیاهان گندم‌سانان است. مقاوم به سرما می‌باشد. ساقه گل‌دهنده بدون برگ بوده و به چتری از گل ختم می‌شود. جام گل از ۶ قسمت تشکیل شده که پایین آنها به هم متصل است. گلهای زرد و نارنجی تا بنفش تیره و قرمز داردو  بصورت شیپوری بوده و گلها معطر و هر گل یک روز دوام دارد.اندام زیرزمینی ریشه ژوخه‌ای کشیده و گوشتی می‌باشد.

 

در اواخر بهار و تابستان گلهای آن روی ساقه‌های گل‌دهنده بلند ظاهر می‌شود. اگرگیاه در بهار تقسیم شود در همان سال اول گل می‌دهد. تکثیر آن از طریق بذر و تقسیم بوته امکان پذیر می باشد.

 

هوستا

نام علمی: (Hostasieboldiana)

خانواده: تیره لیلیاسه (Liliaceae)

برگ‌های این گیاه پهن و رگبرگ‌های فرو رفته آن در پهنک، جلوه مواجی به آن می‌دهد. گلها کوتاه‌تر از زنبق رشتی و به رنگ سفید و آبی است. این گیاه نظیر زنبق رشتی تکثیر و کشت و کار می‌شود. نسبت به سایه درختان مقاوم است.

 

یوکا

نام علمی: (Yucca sp)

خانواده: Liliaceae

برخی از یوکاها به سرما مقاومند. این گیاهان از طریق بذر، پاجوش، قلمه ساقه، یا ریزوم تکثیر می‌شوند. ساقه گل‌دهنده یوکا هرچند سال یکبار نمودار شده و گلهای سفید و کرم به تعداد زیاد به شکل زنگوله‌ای کوچک و واژگون می‌دهند که روی گل‌آذین خوشه‌ای که تا ۱ متر ارتفاع دارند و از وسط برگ‌ها می‌رویند قرار می‌گیرند.

 

 

گرزی

نام علمی: (Kniphofia)

خانواده: Liliaceae

نسبت به سرما مقاوم است و برای کشت در پارک‌ها و باغ‌ها مناسب است. این گیاه از طریق تقسیم بوته بوته تکثیر می‌شود و گلهای بلند و حنایی آن جالب توجه‌اند.

 

▪تیره زیتون (Oleaceae)

بسیاری از گیاهان که در فارسی به آنها یاس اطلاق می‌شود، جزء تیره زیتون می‌باشند. مثل یاس زرد
(Forsythia intermedia) که گلهای آن در اوائل فصل بهار ظاهر می‌شود. یاس بنفش یا خوشه‌ای
(Syringa vulgaris)که گلهای آن معطر است و بر روی برگ‌نو پیوند می‌شوند.

یاس رازقی (Jasminumsambac)

برگ‌ها در این نوع یاس نسبتا پهن و گلها درشت به رنگ سفید و بسیار معطرند. تکثیر از طریق گرفتن قلمه‌های سبز و نیمه خشبی  امکان پذیر است. این گیاه دایمی و همیشه سبز است.

 

یاس سفید یا یاس معمولی ( Jasminumofficinale)

دارای شاخه‌های بلند و بافتی سبک است. برگ‌های آن مرکب و گلهایی ساده، متشکل از ۵ گلبرگ بسیار ظریف و خوش بو دارد. این یاس نیز به آسانی از طریق کاشت قلمه های سبز و از طریق خوابانیدن شاخه تکثیر می‌شود.

 

کلاریا

نام علمی: (Clarkia)

خانواده: تیره آویز (Onagraceae)

به عنوان یک گل یک‌ساله کشت و کار می‌شود. بذر آن را در فروردین در شاسی سرد و یا در اردیبهشت و خرداد در هوای آزاد کشت می‌کنند.

 

 

▪ تیره خشخاش (Pavpaveraceae)

شقایق سیاه یا شرقی (Papaverorientalis)

ماده‌ای به نام تبائین از آن کشف و استخراج شده است. این ماده ضمن اینکه خود اعتیاد نمی‌دهد، باعث ترک اعتیاد است. تکثیر آن از طریق تقسیم بوته و کشت بذر در بهار صورت می‌گیرد. استفاده از گل بریده آن به دلیل پخش
تعداد زیادی دانه گرده سیاه رنگ توصیه نمی‌شود.

شقایق کوهی (Papaveralpinum)

یک گونه چندساله، که بیشتر برای باغ صخره‌ای مناسب است. دارای مجموعه‌ای از برگ‌های سبز خاکستری کپه‌ای است که از بین آنها ساقه گل‌دهنده ظاهر می‌شود. گلها به رنگ سفید، زرد، نانجی و قرمز است.

 

 

 

اشولزیا (شقایق کالیفرنیا یا لاله باغی) (Eschscholziacaliforniea)

یک‌ساله، به ارتفاعcm  ۳۰ است. برگ‌ها دارای بریدگی‌های زیاد و شبیه به برگ هویج و دارای پوشش سطحی به رنگ آبی مایل به خاکستری هستند. بسته به آب  و هوا از اوایل تا اواخر بهار گل می‌دهد. با حذف گلهای پژمرده می‌توان طول مدت گلدهی را افزایش داد. با بذر افزایش می‌یابد. به سرما مقاوم است و می‌تواند در ماه‌های مهر و آبان کاشته شود. کشت به صورت دست‌پاش بوده و نیاز به تنک کردن دارد و با این وجود به دلیل حساسیت به جابجایی بهتر از نشاء کردن است. این گیاه خود کشت نیز می‌باشد. از زمان کاشت بذر تا گلدهی حدود ۴ ماه طول می‌کشد.

 

تیره پلومباژیناسه (Plumbaginaceae)

پلومباگو (Plumbago)

گیاهی است گلدانی و بسیار زیبا. برگ‌ها به صورت متناوب است. گلهای آن دسته‌ای، شبیه به گل فلوکس و آبی رنگ می‌باشد. تکثیر آن از طریق قلمه سبز به آسانی امکان پذیر است.

 

استاتیس یا لیمونیوم (Limoniumspp. ( Staticespp.))

آنچه در ایران کاشته می‌شود از نوع چندساله و مقاوم به سرما می‌باشد. کاسه گل لوله‌ای است و جام گل از گلبرگ‌های ۵ لبه که در پایین به هم چسبیده‌اند، تشکیل شده است. بطور معمول کاسه گل رنگی متفاوت با جام گل داشته و پس از ریزش گلبرگ‌ها باقی می‌ماند. این گل جزء گلهای خشک پایدار طبقه‌بندی می‌شود و برای حاشیه کاری، تولید گل بریده و کشت گلدانی نیز مناسب است.

 

بهترین روش افزایش آن استفاده از بذر است. بذر در اواسط اسفندماه  در گلخانه خنک یا شاسی سرد کشت می‌شود.

گلها را زمانی که کاسبرگ آنها باز شده و رنگ گل ظاهر شده است برداشت می‌کنند. در انبار با دمای ۳ – ۲ درجه سانتی‌گراد به مدت ۳ – ۲ هفته قابل نگهداری است. عمر گلجایی آن ۲– ۱ هفته و گلهای خشک آن تا چند سال باقی می‌ماند . این گل را بیشتر به صورت خشک شده و گل خشک است.

 

Limoniumbunduelli

دو ساله یا چندساله حساس، به صورت یک‌ساله کشت می‌شود. گل آن زرد بوده و مناسب گل بریده و گل خشک است.

 

استاتیس دائمی (Staticevulgare)

با برگ‌های بسیار پهن و گلهای بسیار ریز با گل‌آذین خوشه‌ای و تعداد گل بسیار زیاد به سرما مقاوم بوده، از طریق تقسیم بوته معمولا تکثیر می‌یابد.

 

گل کاغذی یک ساله (جاوید) ،گل استاتیس یک‌ساله و گل دکمه‌ای جزء گلهای زینتی بوده و به عنوان گل خشک مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

آلاله

نام علمی:Ranunculus asiaticus

تیره:Ranunculaceae

 

گیاهی است دائمی و حساس به سرما با ریشه‌های متورم و پنجه مانند که در قسمت بالای خود دارای چندین جوانه فلس‌دار پوشیده از کرک است، که در ایران بصورت یک‌ساله استفاده می‌شود.این گیاه Geophyte(گیاه زمینی) می‌باشد.بهار گل (W-C-W) می‌باشد. گل به رنگ‌های سفید، زرد، نارنجی، قرمز یا صورتی دیده می‌شود. گلها در برخی واریته‌ها یک رنگ و در برخی ابلق و خط‌دار هستند. بیشتر ارقام پرپر هستند، اگر چه کم پر هم موجود است(با ۵ گلبرگ). طول ساقه گلدهنده به ۲۵ تا ۵۰ سانتیمتر می‌رسد. برگ‌ها به‌ویژه در قاعده زیاد زیاد بوده و کم و بیش بریده بریده و دندانه‌دار هستند.

آلاله، زمین‌های قوی، سالم، با تهویه مناسب و آفتاب‌گیر را می‌پسندد. در فصل بهار نیاز آبی آن بلا است و در تابستان با زرد شدن برگ‌ها، آبیاری کاهش می‌یابد تا اینکه متوقف شود. به سرمای زیاد حساس است و در زمستان گیاهان جوان باید با خاک‌پوش پوشانده شوند.

تکثیر آن با بذر و تقسیم ریشه مسیر می باشد.

 

آنمون یا شقایق نعمانی

نام علمی:  (Anemone spp.)

تیره:Ranunculaceae

از مشخصات آن نداشتن گلبرگ و بریده بریده بودن برگ‌ها است. گیاهی است دائمی با برگ‌های مرکب و گلهای زیبا که دارای ۵ و یا بیشتر از آن کاسبرگ گلبرگ مانند است. اندام زیرزمینی این گل اغلب ساقه ژوخه‌ای است و در برخی نیز ریزوم دیده می‌شود. گونه مهم آن A. coronariaکه قرن‌ها از آن بصورت گسترده‌ای در باغ‌ها، با وجود سرمای زمستان استفاده شده است. گلهای شاخه‌ای آن از مهرماه تا فروردین در دسترس است. ژوخه‌های آن فرفره شکلند(قسمت بالایی گرد است). زمان گلدهی در فضای باز به شرایط آب و هوایی غالب منطقه بستگی دارد و هرچه محیط کشت مرطوب‌تر و سردتر باشد دیرتر گل می‌دهد اما با دوام‌تر خواهد بود. این گیاه به وسیله جداسازی ژوخه و کشت بذر افزایش می‌یابد که ساده‌ترین روش کشت بذر است.

گلها را درست در زمانی که غنچه‌ها در حال باز شدن هستند می‌چینند و آنها را می‌توان  به مدت ۲- ۱ روز در دمای ۷ – ۴ درجه سانتی‌گراد در انبار نگهداری کرد و پس از خروج از انبار ۳ تا ۵ روز دوام می‌آورند.

تاج الملوک

نام علمی:Aquilegia L . hybrid

تیره: Ranunculaceae

گیاه چندساله باغی، که در ایران فقط به این صورت استفاده می‌شود و بعنوان دوساله کشت و کار می‌شوند. گیاهان چندساله نیازی به کشت هرساله نداشته و از این جهت در فضای سبز اهمیت ویژه‌ای پیدا نموده‌اند چرا که هزینه تهیه زمین و کشت دوباره حذف نشده و تنها نیاز به هرس می‌باشد.

 

تاج‌الملوک مقاوم به سرما و به شرایط سایه نیز مقاوم می‌باشد. دارای۵ کاسبرگ گلبرگ‌نما و ۵ گلبرگ که گلبرگ‌ها از پشت به لبه‌ها چسبیده، پشت هر گلبرگ طویل شده و به صورت لوله توخالی سیخک یا مهمیز یا spur درآمده است. دارای ۵ مادگی و تعدادی زیادی پرچم می‌باشد. کاسبرگ‌ها و گلبرگ‌ها ممکن است هم رنگ و یا با رنگ متفاوت باشند. برگ‌های آن شبیه به برگ شبدر و سه قسمتی است.

روش تکثیر آن با بذر با تقسیم بوته امکان پذیر می باشد.

 

زبان در قفا

نام علمی:   Delphinium L.

تیره:Ranunculaceae

شامل گیاهان یک‌ساله مقاوم و نیز چندساله علفی است. بطور معمول در ایران نوعی زبان‌درقفا بصورت وحشی می‌روید که نام علمی آن D. consolida است که در انگلیس به آن Rocket larkspur گویند که یک‌ساله می‌باشد. ارقام بسیاری از بین آنها اصلاح و جهت کشت انتخاب شده‌اند که بر حسب اندازه گیاه، شکل و اندازه گلها به گروه‌های زیادی طبقه‌بندی شده‌اند. گونه دیگر آن و آنچه که امروز بیشتر کاشت می‌شود بنام D. ajacis است که ارتفاع آن به ۵۰ تا ۶۰ سانتیمتر می‌رسد.

 

ریشه‌های زبان‌درقفا اغلب افشان و گاهی گوشتی است. رنگ گلهای آن قرمز، صورتی، بنفش، آبی و سفید است. در گلکاری این گیاه بصورت یک‌ساله کشت می‌شود. دارای رقم‌های پاکوتاه و پابلند است. گلها ساده یا مضاعف بصورت سنبله یا خوشه بوده و هرگل دارای یک مهمیز طویل است و علت نام‌گذاری آن در فارسی به همین خاطر است. در انگلیسی انواع چندساله را Delphinium و انواع یک‌ساله را larkspur می‌نامند.

با بذر ، قلمه و تقسیم بوته قابل تکثیر است.

 

کلماتیس

نام علمی: (clematis orientalis)

تیره:Ranunculaceae

کلماتیس را بر روی کلماتیس وحشی بصورت نیمانیم پیوند می‌زنند. در سال های بعد به پیچی بلند و پرگل تبدیل می‌شود. از طریق بذر و قلمه سبز می‌توان کلماتیس را تکثیر کرد. کلماتیس به خاک‌های قلیایی نیازمند است و احتمالا در بسیاری از نقاط ایران کشت و کارش با موفقیت انجام می‌پذیرد. در ارقام گل درشت(Clematis jackmanii) قطر گل تا ۲۵ سانتیمتر می‌رسد، در بعضی ارقام (Clematis lasurtern) گلها کوچک‌ترند.

 

گل صد تومانی

نام علمی: (Paeoniaalbiflora)

تیره:Ranunculaceae

در برخی منابع آن را از خانواده Paeoniaceaeدانسته‌اند.گیاهی دائمی و مقاوم به سرماست و عمر طولانی دارد. به خاطر گلهای درشت با رنگ‌های تابان و گاهی معطر کشت و کار می‌شود. برگ‌های آن بریده بریده و دارای ریشه ژوخه‌ای است. گلها منفرد و دارای کاسبرگ سبز و ۵ تا ۱۰ گلبرگ رنگی درخشان است و در رنگ‌های سفید، زرد، صورتی و قرمز وجود دارد. مرکز آن دارای انبوهی از پرچم‌های زرد تا کرم برجسته است. یکی از گلهای بریدنی مهم در ایالت متحده است و برای کاشت در باغچه هم استفاده می‌شود. اغلب در اوایل تابستان گل می‌دهد. دماهای گرم، بویژه دمای شب دوره گلدهی را کوتاه کرده و باعث تولید تعداد زیادی گل در مدت کوتاه می‌شود. نیاز به نور کامل و خاک با زهکشی خوب دارد. در تابستان نیاز به آب فراوان دارد. از طریق بذر و تقسیم ریشه قابل افزایش است. بذر اغلب جهت به‌نژادی به‌کار می‌رود و بطور عمده با تقسیم ریشه افزایش می‌یابد. جوانه‌های گل صدتومانی زمانی که رنگ نشان دادند باید چیده شوند.